Ukazała się kolejna aktualizacja programu PUZZLE/TaxPro do wersji 19.0.Abonenci mogą ją pobrać za pomocą mechanizmu „Powiadomień o aktualizacjach”, albo jak dotychczas po zalogowaniu na Konto klienta.
Pozostałych użytkowników zachęcamy do zakupu aktualizacji z abonamentem.
Podczas rejestracji do księgi i rejestru VAT dokumentów z datą zdarzenia od 1 stycznia 2019 roku, zadekretowanych jako „pozostałe wydatki” lub „koszty badawczo-rozwojowe”, wybór w polu „dotyczy pojazdu” został rozszerzony i zawiera teraz wartości postaci „X%, Y%”:
X – procent część sumy netto i ewentualnie nieodliczonego VAT, która ma być zarejestrowana do PKPiR,
Y – procent część sumy VAT, która ma być odliczona
Lista zawiera następujące opcje:
Jeśli wybrane zostanie księgowanie mniej niż 100% sumy netto, to w polu uwag księgi podpowiada się wybrana wartość procentowa, o ile w tym polu nie ma innych uwag.
Schemat plików wymiany XML został rozszerzony tak, by pliki te mogły zawierać informację jaka część sumy netto, (ewentualnie powiększonej o nieodliczony VAT), ma być zaksięgowana. Rozszerzenie polega na wprowadzeniu nowego elementu "ksieguj", należącego do elementu "/paczka/dokument/rejVAT". Wartość "75" albo "20" tego elementu oznacza, że zaksięgowana będzie taka część sumy netto. Brak elementu oznacza księgowanie całej sumy netto.
Numer wersji nowego schematu to 7. Jeśli w importowanym pliku XML atrybut "wersja" elementu "paczka" będzie miał inną wartość, to program ostrzega, że import może być niedokładny.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
kosztów uzyskania przychodów nie stanowi nadwyżka wartości początkowej ponad 150000 zł. Dotyczy to środków trwałych będących samochodami osobowymi (mających numer KŚT 741), przyjętych do używania po 2018 roku.Dla samochodów osobowych przyjętych do używania do końca 2018 roku takim limitem wartości pozostaje 20000 euro.
Jeśli rejestrowany dokument ma dekretację „Tylko do rejestru VAT Środek trwały”, dotyczy pojazdu i odliczane jest 50% podatku VAT naliczonego, to po zapisaniu i odpowiedzi twierdzącej na pytanie „Czy utworzyć nową pozycję w ewidencji środków trwałych?”, pojawia się kolejne pytanie: „Czy podwyższyć wartość początkową środka trwałego o nieodliczony VAT?”. Jeśli na to drugie pytanie odpowiedź jest też twierdząca, to wartość początkowa środka trwałego powiększona jest o nieodliczony VAT.