Ukazała się kolejna aktualizacja programu PUZZLE/TaxPro do wersji 20.6.Abonenci mogą ją pobrać za pomocą mechanizmu „Powiadomień o aktualizacjach”, albo jak dotychczas po zalogowaniu na Konto klienta.
Pozostałych użytkowników zachęcamy do zakupu aktualizacji z abonamentem.
Uwaga: Aktualizacja zmienia strukturę bazy danych ( T1G38U25 ). Należy ją wykonać na wszystkich stanowiskach korzystających z tej samej bazy danych.
Na stronie „Działalność” okna danych firmy, oraz w oknie danych źródła przychodów, można odtąd wpisać okresy zawieszenia działalności; listę okresów od daty do daty. Ostatni z takich okresów może nie mieć podanej daty końcowej, co oznacza że zawieszenie działalności jest bezterminowe.
Uwaga: Nie należy mylić daty końcowej okresu zawieszenia działalności z datą wznowienia działalności! Data wznowienia działalności to następny dzień po dacie końcowej okresu zawieszenia.
Przy tworzeniu nowej firmy na podstawie danych pobranych z GUS, pobierany stamtąd i zapisywany jest odtąd także okres zawieszenia działalności. Jeśli zawieszeń działalności było kilka, to GUS udostępnia informacje tylko o ostatnim.
Jeśli podatnik wpłaca zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie, a wszystkie źródła przychodów podatnika (w tym firmy, dla których rejestruje się dokumenty) opodatkowane w ten sposób mają przez jakiś cały miesiąc zawieszoną działalność, to w takim miesiącu zaliczka w uproszczonej formie na podatek dochodowy jest zerowa, a ewentualne składki na ubezpieczenie zdrowotne przenoszą się na następne miesiące. W oknie i na wydruku obliczenia zaliczek w uproszczonej formie, miesiące, w których działalność jest zawieszona, oznaczone są gwiazdką. Po zmianie okresów zawieszenia działalności w danych firmy lub źródła, zaliczki nie przeliczają się automatycznie. Trzeba otworzyć okno obliczenia zaliczek w uproszczonej formie i odpowiedzieć twierdząco na pytanie czy ma nastąpić przeliczenie z uwzględnieniem zmienionego okresu zawieszenia działalności, a następnie zapisać zmienione obliczenie.
W okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono działalność (wg art. 22c ustawy PIT), do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wznowiono działalność (wg interpretacji Ministerstwa Finansów), środki trwałe nie podlegają amortyzacji (odpisy amortyzacyjne są zerowe).
Na wydruku karty środka trwałego jest wtedy informacja o okresach zawieszenia działalności wpływających na plan amortyzacji, jest też możliwość pominięcia pustej części planu amortyzacji wynikającej z bezterminowego zawieszenia działalności.