Mapa serwisu Sklep Konto klienta
Aktualizacja 22.20.
Ukazała się kolejna aktualizacja programu PUZZLE/TaxPro do wersji 22.20.Abonenci mogą ją pobrać za pomocą mechanizmu „Powiadomień o aktualizacjach”, albo jak dotychczas po zalogowaniu na Konto klienta.Pozostałych użytkowników zachęcamy do zakupu aktualizacji z abonamentem.

Zmiany w wersji 22.20

Zmiany formy opodatkowania w zeznaniu za 2022 r.

Nowelizacja ustawy PIT, która weszła w życie 1 lipca 2022 roku, zezwala zmienić wybraną w 2022 roku formę opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej. Jeśli podatnik z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej był opodatkowany podatkiem liniowym, może opodatkować według skali przychody w całym 2022 r.. A jeśli był opodatkowany ryczałtem, może opodatkować według skali przychody uzyskane w całym 2022 roku albo tylko od 1 lipca 2022 roku.

Zmiany formy opodatkowaniu dokonuje się w oknie PIT („Właściciele” -> „Operacje” -> „Podatek dochodowy”) za 2022 rok. Dla tego jednego roku są dostępne trzy kratki do zaznaczenia odpowiadające wyborom. Zamknięcie okna PIT powoduje zapisanie aktualnych ustawień. Zaznaczenie którejś z całorocznych zmian powoduje udostępnienie guzika „PIT-36”.

Informacja o zmianie formy opodatkowania z ryczałtu od 1 lipca 2022 roku jest wykorzystywana w programie tylko do sporządzenia ZUS RCA/DRA. W przypadku tej zmiany formy opodatkowania podatnik musi mieć przyłączone do rozliczenia oba rodzaje źródeł: ryczałtowe i na zasadach ogólnych. Następnie złożyć za 2022 rok oba zeznania: PIT-28 (za I półrocze) i PIT-36 (za II półrocze).

W przypadku przejścia całorocznego z podatku liniowego na według skali (sporządzania PIT-36 zamiast PIT-36L) przychody i koszty są te same, obliczane z tych samych źródeł, zatem PIT/B jest taki sam. Odliczenia, zaliczki należne i wpłacone (również uproszczone) są wykazywane takie jak przy opodatkowaniu liniowym czyli do PIT-36 brane są z PIT-5L.

W przypadku przejścia całorocznego z ryczałtu na zasady ogólne według skali (sporządzania PIT-36 zamiast PIT-28) podatnik przed złożeniem zeznania ma obowiązek założenia dla swoich ryczałtowych źródeł podatkowej książki przychodów i rozchodów z uwzględnieniem przychodów, kosztów ich uzyskania i wartości spisu z natury na początku i koniec roku. Dopiero takie dane podłączone do przedsiębiorcy na 2022 rok mogą być pobierane do PIT/B. Odliczenia, zaliczki należne i wpłacone są wykazywane takie jak przy opodatkowaniu ryczałtowym. Do PIT-36 brane są z miesięcznego lub kwartalnego rozliczenia ryczałtu.

Jeżeli podatnik składa zeznanie PIT-36 wspólnie z małżonkiem, który też jest rozliczany ze swej działalności w programie, i u małżonka również nastąpiła zmiana formy opodatkowania za 2022 rok, to przed sporządzeniem zeznania trzeba u małżonka ustawić odpowiedni rodzaj zmiany.

Uwaga: System obsługuje opisane powyżej przypadki tylko pojedynczo, tzn. daje możliwość przejścia tylko z jednej formy opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej. W przypadku konieczności połączenia kilku form opodatkowania w jedną, trzeba sporządzić i złożyć zeznanie PIT-36 poza programem np. wypełniając formularz interaktywny.

Uwaga: Jeśli podatnik złożył już za 2022 rok zeznanie PIT-36L lub PIT-28, to utracił tym samym prawo do zmiany formy opodatkowania za ten rok i nie może się rozliczyć przez PIT-36.


DATA PUBLIKACJI: 2023-04-11 » Pozostałe aktualności
Pliki do pobrania
beta beta
beta beta beta
Kontakt
Grupa Adad
ul. Traktorowa 40/1
91-129 Łódź
tel. 42 61 15 800
Słowa kluczowe
adad, sage, athenasoft, eset, programy, oprogramowanie dla firm, systemy, usługi, księgowość, kadry, płace, faktury, kosztorys, programy do kosztorysowania, kosztorysowanie, normowanie, cenniki, bazy cenowe, antywirus, puzzle, taxpro, symfonia, forte, norma, intercenbud, nod32
»Na górę »Strona główna
© ADAD :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia
-
ADAD
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.