Mapa serwisu Sklep Konto klienta
Aktualizacja 23.1 - poprawiona.

Ukazała się kolejna aktualizacja programu PUZZLE/TaxPro do wersji 23.1.Abonenci mogą ją pobrać za pomocą mechanizmu „Powiadomień o aktualizacjach”, albo jak po zalogowaniu na Konto klienta.Pozostałych użytkowników zachęcamy do zakupu aktualizacji z abonamentem.

Uwaga:Aktualizacja zmienia strukturę bazy danych ( G57U32 ). Należy ją wykonać na wszystkich stanowiskach korzystających z tej samej bazy danych.

Zmiany w wersji 23.1

Nowy limit najmu prywatnego dla małżeństw

Od lipca 2023 r. obowiązuje nowy, dwukrotnie wyższy limit przychodów z najmu prywatnego opodatkowanych stawką 8,5% dla małżeństw, które złożyły oświadczenie określone w art. 12 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z nowymi przepisami podatnik może wykorzystywać następującą część limitu 100000 zł:

  • 0% - w przypadku gdy małżonek podatnika wykorzystuje cały limit w podwójnej wysokości,
  • 100% (wartość domyślna) - w przypadku gdy podatnik płaci ryczałt jedynie za siebie,
  • 200% - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje cały limit w podwójnej wysokości (a małżonek - 0%).

Taki wybór jest w oknie „Sposób opłacania ryczałtu” (otwieranym poleceniami „Nowe” lub „Edytuj” znajdującymi się na zakładce „PIT - ryczałt” okna edycji danych właściciela) gdy wybierze się w nim rok 2023 lub późniejsze. Dla lat wcześniejszych można nadal wprowadzić dowolną wartość z przedziału od 0% do 100%. Najbardziej skomplikowana sytuacja jest dla 2023 roku, ponieważ można nie tylko wybrać jedną z trzech wyżej wymienionych wartości (w zakładce „wg przepisów z lipca”), ale również wprowadzić dowolną wartość stosowaną na początku 2023 r. (w zakładce „wg starych przepisów”).

Na zakładce „PIT - ryczałt” okna danych właściciela, w kolumnie „Limit najmu”, dla 2023 r. jest pokazywana tylko wartość „wg przepisów z lipca”.

Inne ulepszenia i zmiany

  • Test podpisywania
    W menu „System” → „Ustawienia” → „e-Deklaracje i JPK”, jest nowe polecenie: „Test podpisywania”. Polecenie sprawdza działanie certyfikatu (podpisu) oraz funkcji używanych do podpisywania (także seryjnego). Test podpisywania może się przydać np. po zainstalowaniu nowego certyfikatu.
  • (wer. 23.1.8) Poprawione uwzględnianie limitu najmu opodatkowanego 8,5% w przypadku gdy jest kilka ryczałtowych źródeł przychodów i limit zmienia się w ciągu roku.

DATA PUBLIKACJI: 2023-07-04 » Pozostałe aktualności
Pliki do pobrania
beta beta
beta beta beta
Kontakt
Grupa Adad
ul. Traktorowa 40/1
91-129 Łódź
tel. 42 61 15 800
Słowa kluczowe
adad, sage, athenasoft, eset, programy, oprogramowanie dla firm, systemy, usługi, księgowość, kadry, płace, faktury, kosztorys, programy do kosztorysowania, kosztorysowanie, normowanie, cenniki, bazy cenowe, antywirus, puzzle, taxpro, symfonia, forte, norma, intercenbud, nod32
»Na górę »Strona główna
© ADAD :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia
-
ADAD
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.