Ukazała się kolejna aktualizacja programu PUZZLE/TaxPro do wersji 21.1.Abonenci mogą ją pobrać za pomocą mechanizmu „Powiadomień o aktualizacjach”, albo jak dotychczas po zalogowaniu na Konto klienta.
Pozostałych użytkowników zachęcamy do zakupu aktualizacji z abonamentem.
Obliczenie ryczałtu właściciela dostosowano do nowych stawek podatku obowiązujących od 2021 roku, w tym pseudo-stawki "8,5% / 12,5%". Część sumy przychodów według tej pseudo-stawki nieprzekraczająca limitu 100000 zł (lub mniejszego - jeśli część limitu przypada na małżonka) jest wykazywana wraz z przychodami według stawki 8,5%, pozostała część jest wykazywana jako przychód według stawki 12,5%. Jest to w zasadzie taki sam algorytm jaki był stosowany w poprzednich latach do przychodów z najmu prywatnego, ale teraz uwzględnia także przychody z najmu w ramach działalności gospodarczej.
W informacji VAT-UE i VAT-UEK, w części „C. INFORMACJA O WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWYCH DOSTAWACH TOWARÓW”, są odtąd wykazywane jako transakcje trójstronne dostawy poza terytorium kraju dokonywane przez drugiego z kolei podatnika w transakcji trójstronnej.
Takie dostawy rejestruje się ze stawką „nie podlega” z odliczeniem i procedurą TT_D.
Jeśli naciśnięcie guzika „Marżuj” w oknie rejestracji dokumentu powoduje że marża jest ujemna, to podatek należny jest zerowany (a nie ujemny).
Dla dokumentów sprzedaży z procedurą MR_T lub MR_UZ w części deklaracyjnej JPK_V7 ujemne kwoty netto zastępowane są (zgodnie z instrukcją Ministerstwa Finansów) zerami.
W przypadku usług turystycznych (tj. procedura MR_T) podatek należny może być obliczany od sumy marż uzyskanych w danym okresie rozliczeniowym. Taki sam algorytm można stosować w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich (tj. procedura MR_UZ), jeśli zgody udzieli naczelnik urzędu skarbowego.
Dokument dotyczący tych sum powinien mieć typ WEW i być oznaczony jako procedura MR_T lub MR_UZ. Oczywiście podatnik umieszcza w takim dokumencie jedynie kwoty marż dla poszczególnych stawek, nie podaje wartości nabycia i nie stosuje operacji „Marżuj”. Dla tak zarejestrowanego dokumentu nie będzie odtąd (zgodnie z instrukcją Ministerstwa Finansów) w części ewidencyjnej JPK_V7 kwoty brutto VAT marża - elementu "SprzedazVAT_Marza".
Według instrukcji MF przy takim rejestrowaniu podatku od sum marż, faktury VAT marża wystawione w danym okresie rozliczeniowym powinny w JPK_V7 zawierać jedynie kwotę brutto VAT marża (element „SprzedazVAT_Marza” w JPK_V7). W Programie takie faktury rejestruje się wybierając procedurę MR_T lub MR_UZ, i podając wyłączne kwotę brutto (wartość, którą ma zapłacić nabywca) dla stawki „nie podlega” bez odliczenia; nie wykonuje się operacji „Marżuj”.
Coraz częściej urzędy skarbowe chcą by pomijać w PIT-4R podatników z zerowymi zaliczkami. W związku z tym w menu „Ustawienia” dodana została opcja „W PIT-4R licz podatników z zerową zaliczką”. Opcja ta jest domyślnie zaznaczona, i wtedy program działa tak jak dotąd. Odznaczenie opcji powoduje, że w PIT-4 nie są liczeni podatnicy z zerowymi zaliczkami (a ilości podatników do PIT-4R brane są właśnie z PIT-4).